Tuesday, April 28, 2009

Vicdan ya huu!


Anlamadığım şeyler oluyor.
Bir kız çocuğu var. 17 yaşında. Bir de sevgilisi var bu kızın, normal, dışardan gayet güzel görünen bir ilişkileri var. Sonra bu sevgili birgün kızın kafasını testereyle koparıyor ve kızın cesedini, bir çöp kutusuna atıyor. İnsanın aklının alamayacağı bir dehşet. Çok yakınını kaybedenler bilir, ölen kişi ile vedalaşmak çok önemlidir. Son kez o seni görmese de yüzüne bakmak, son kez elini tutmak, onu yolcu etmek. Önemlidir. Bu yüzden uzak şehirlerden yakınları gelene kadar kalkmaz bazen cenaze. O veda önemlidir. İnsanın yüreğine bir damlacık su serper. Kızın anne babasının kızlarına veda etme lüksü olmamış, bakamamışlar çünkü o haline. Anlatılamayacak acılar var, bu da onlardan.
Sonra bir yerde kendini dindar addeden insanlar var. Allah' a inandıklarını iddia ediyorlar. Bu kız çocuğunun gazetelerde çıkan fotoğraflarına bakıyorlar gözlerini kısıp. Dekolte kıyafet giyen ve yabancı bir erkekle (sevgilisi de olsa o yabancı bir erkek) beraber gece vakti sokakta dolaşan bir kız görüyorlar. O artık acıma duyulabilecek bir insan değil. O artık annesi babası tarafından sahip çıkılmamış, bataklara batmış, bu bataklara girdiğine göre de başına gelenleri haketmiş bir kız. "Su testisi su yolunda kırılır kızım, bunları yapıyorsan başına gelecekleri de düşünmeliydin. " Hadi haketmiş demeyelim, böyle düşünen azdır diyelim, en azından başına gelenlerde payı olan bir genç kız. Evinde otursa böyle mi olurdu?
Bir de emniyet müdürü varmış, o da kızlarına veda edememiş olan anne babayı iğnelemiş, kaba tabirle laf sokmuş, "Onlar polise neden katili yakalamıyorsunuz diyorlar ama sorun bakalım kızlarını takip etmişler mi? " demiş. Suçtan payını anne baba da almış yani. Öyle ya. Kızını takip etsene, kırsın dizini otursun, bak bakalım o zaman kafasını kesiyorlar mı?
Allah' a inandıklarını iddia ediyorlar, onun emirlerini uyguladıklarını. Ama Allah, insanların ona tapmasını istememiş miydi? Bunlar insan mı? İçinde vicdan yoksa o yaratığa biz insan diyebilir miyiz?
Dünyayı güzellik kurtaracak demiş ya şair, dünyayı bir parça vicdan da kurtarabilir belki. Ama benim çok umudum yok.

6 comments:

gülçin said...

sorma talis, aklıma geldikçe içim sıkışıyor benim de. hele bir de adı-lazım-olmayan bir gazete (tuvalet kağıdı?) de "ama süslüymüş de" yazmış ya. süslenirsen seni keserler kızım, ben karışmam ona göre. acaba başı bağlı bir kızı kesselerdi ne olurdu? bak zorla nasıl ayırıyorlar insanı kamplara!

Anonymous said...

Nasıl bir anlayış aklım ermiyor!
Kim, ne hakla üstelik evlatlarını kaybetmiş bir aileye bu şekilde sorgulama ve hüküm verme hakkına sahip?

Benim aklım ermiyor, tıkanıyor bazen böyle durumlarda...
Din, kişinin vicdanıdır...
Vicdanı olmayan, ne insan olabilir ne de dindarım diyebilir...

Esther said...

evinde otursaydıymış... allah bunları kahretsin... bir çiçeğin hayatı soluyor verdikleri cevaba bak.. bu kadar insanlık dışı olamazdık.. ülkemiz ne hale geldi ya... hep akp yüzünden

miso said...

Of ya talisman. Sığırlar cumhuriyeti burası; hepsi de birbirinden kutsal.

Ya ne evde oturması be. Bana hafakan mıdır nedir onlar basıyor lafı bile geçince.

pıhh

Talisman said...

Gülçincim merhaba,
Sen cezalısın benim mimi hala cevaplamadın.. 1 ay kaybolmakla unutturamazsın. :)
İnsanları kamplara zorla ayırıyorlar doğru, bence bunlar süslenmezsek bize bişey olmaz diye kendilerini avutmak istiyorlar. Korkudan doğan bir tavır aslında bence bu.

BeautyisDead,
Evet bence de din kişinin vicdanıdır. Ve böyle insanlar din kural koymuş diye kötülük etmeyenlerden daha değerlidir.
Bakış açıları işte.

Esther,
Vallahi 60 lardan itibaren bir düşüşe girmişiz, tam başlangıcı kestirmek zor. akp yi hazırlayan da bir sürü şey var. Bu kadar rahat olmalarını sağlayan ön etkenler yani..

Misocan,
Evet bana da basıyor hafakanlar. Evde oturmuıycaz lan işte, olmayacak böyle birşey..

beyaz mendil said...

Offf,nu kadar vahşet olurmu aklım almıyor,bunu yapan hayvan bile olamaz.Zira onlar kendilerine saldırana saldırırlar.